FőoldalKonstruktőrKészítsen szigetelt LED meghajtót aktív PFC-vel
2012. május 30., szerda ::

Készítsen szigetelt LED meghajtót aktív PFC-vel

Az LT3799 szigetelt offline-flyback rendszerű vezérlő minimális külső alkatrész felhasználásával teszi lehetővé hatékony LED meghajtó áramkörök építését, mely ráadásul kompatibilis az elterjedt triakos fényerőszabályzókkal is

Egy új LED meghajtó tervezésénél általában figyelembe kell venni számos tényezőt, mint pl. kimenő áram stabilitása, LED-rövidzár vagy -szakadás elleni védelem, hatásfok, biztonság (a primertől elszigetelt szekunder áramkör), teljesítménytényező korrekció, elektromágneses interferencia (EMI), külső alkatrészek száma és még sok más.

Előnyök/Jellemzők:

  1. univerzális offline flyback rendszerű vezérlő LED meghajtókhoz
  2. alkalmazható 4 W-tól több mint 100 W-ig
  3. aktív teljesítménytényező korrekció (PFC), tipikusan 0,96/230 VAC értékkel
  4. elterjedt triakos szabályzókkal szabályozható fényerő
  5. alacsony harmonikus zavarösszetevő, IEC 61000-3-2 C osztály
  6. csak a külső alkatrészek által behatárolt széles bemeneti feszültség tartomány
  7. nincs szükség optocsatolóra
  8. pontosan szabályozott LED kimeneti áram (±5%)
  9. védelem LED-szakadás és -rövidzár ellen
  10. több bemeneten keresztül is vezérelhető
  11. javított hővezetésű MSOP-16 tokozás

Az LT3799 mindezeknek megfelel és további előnyöket is kínál, pl. a határmódú működésnek köszönhetően kisebb transzformátorok használatát, hatékony MOSFET meghajtót, belső LDO (Low drop-out) feszültségszabályzót valamint kiváló (tipikusan ±5%-os) kimenő áram szabályzást, ráadásul optocsatoló nélkül. Az igazi bónusz az aktív teljesítménytényező javító (PFC) áramkör, mely eléri a tipikusan 0,96-os értéket (230 VAC-n), így ezen a téren megfelel a legszigorúbb feltételeknek továbbá harmonikus zavarkibocsátás tekintetében az IEC 61000-3-2 C osztályának is. Az ajánlott kapcsolást közelebbről megvizsgálva az egyenirányító híd után nem találjuk az (egyébként szokásos) néhányszor tíz vagy száz µF-os bemeneti elektrolit kondenzátort, minek köszönhetően a vezérlő és a transzformátor a bemenő feszültség szinusz jelének "másolatát" kapja. A kiváló teljesítménytényező annak köszönhető, hogy az LT3799 mindig tudja a pillanatnyi feszültségértéket és ez alapján beállítja a bemeneti áramkorlátot (a kapcsolóüzemű táp adott ciklusában) a váltóáram pillanatnyi értékével arányosan. Továbbá az LT3799 a pillanatnyi primer oldali áramfelvételt érzékeli, ezért nincs szükség az áramkörben optocsatolóra. Ennek köszönhetően az LT3799 a bemeneti feszültség minden periódusában áramforrásként működik, lehetővé téve ezzel a klasszikus triakos fényerőszabályzók használatát, melyek gyakran megtalálhatók az épületek meglévő rendszereiben. Más szavakkal, az LT3799 nem próbálja meg kompenzálni a triak fázisvezérlése okozta "kihagyásokat", mely a LED kimeneti áram csökkenését és folyamatos csökkentett fényerőt okozna. Ez a szabályzási módszer nem okoz LED villogást, mivel a trafó kimenetén van egy elektrolit kondenzátor.
További részletek találhatók az LT3799 adatlapján és a 490. Tervezési segédletben. Fejlesztéshez rendelkezésre áll a DC1595A demó kártya is. Bármely Linear Technology termék iránti érdeklődését az Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.címen várjuk.

A SOS electronic kapcsolódó honlapja

Tudomány / Alapkutatás

tudomany

CAD/CAM

cad

Járműelektronika

jarmuelektronika

Rendezvények / Kiállítások

Mostanában nincsenek események
Nincs megjeleníthető esemény