A telepélettartam növelésének egyik kulcstechnikája nem más, mint a központi vezérlő szerepét betöltő mikrokontroller(ek) alacsony energiafelvételű működési módban tartása a működési élettartam lehető legnagyobb hányadában. Az 1. ábra azt mutatja, hogyan lehetséges a nagy működési sebességet és a rövid ébredési időket ügyesen kombinálni a fogyasztás csökkentése céljából. A végcél annyi, hogy a mikrovezérlő a lehető legrövidebb idő alatt végezzen a feladatával, így mielőbb visszatérhet valamely kis fogyasztású üzemmódjába.
A megbízhatóság erősítése
A mikrokontrollerek beépített oszcillátora számos ponton kihat a beágyazott rendszer teljesítményére, költségeire, gyárthatóságára és megbízhatóságára. A legújabb mikrokontrollerek nemcsak nagyobb üzemi frekvencián dolgoznak, hanem teljes sebességgel tudnak működni külső órajelforrás nélkül is, és belül is képesek saját maguk különféle órajel-frekvenciák előállítására. Ez azt jelenti, hogy szoftveres vezérléssel lehetőség van például alacsonyabb frekvenciára átállni, amikor feszültségesés következik be, és a működési specifikációkon belül szeretnénk maradni, vagy akár frekvenciát is emelhetünk, ha külső tápforrás csatlakozik a rendszerhez.
Gyártási kihívást jelenthet a kristályoszcillátor megbízható vezérlése is, hiszen a kristály megbízhatatlanságának oka lehet a változó alkatrészminőség, folyasztószer-maradvány vagy rossz layout-tervezés is.
E problémák közül sok megoldható, ha garantáltan jó minőségű alkatrészekkel dolgozunk, és a tervezéskor implementáljuk az odavágó layout- és tesztelési technikákat, pl. negatív ellenállás-tesztelést, amely a kristály- és mikrovezérlő-gyártóktól érhető el. Különösen a kisfrekvenciás rendszereknél bizonyulhat hasznosnak a konfigurálható kristály-előfeszítés, amely növelhető az indítási megbízhatóság erősítése, illetve csökkenthető a fogyasztáscsökkentés érdekében.
A megbízhatóság növelésének nagyon fontos eszköze a hibabiztos órajel-monitorozás, amely folyamatos felügyeletet biztosít. Ha a monitor megfigyelése szerint kimaradások kerülnek a rendszerórába, a belső oszcillátorra automatikusan átkapcsol, és megszakítást küld a CPU-nak. Ez lehetővé teszi, hogy a mikrovezérlő a kritikus fontosságú feladatokat e meghibásodás esetén is el tudja látni, és a rendszerkezelők irányított, tervezett lekapcsolást hajthassanak végre.
A megbízhatóságra kihathat az is, ha az EEPROM-ot szoftveres emuláció útján, flash-memóriával helyettesítik, annak ellenére, hogy bizonyos alkalmazásoknak szüksége lenne a független adattárra. A mikrokontrollerek új generációinak bizonyos darabjai integrált formában tartalmaznak nagy állóképességű EEPROM-ot, amelyek akár 100 ezer törlési/írási ciklust is kibírnak, és ezzel nem hoznak áldozatot a hordozhatóság oltárán. Odafigyelést igényel azonban az írási műveletekhez szükséges feszültségfeltételek betartása, amely magasabb lehet, mint a mikrokontroller minimális üzemi feszültsége, szűkítve ezzel az elfogadható üzemifeszültség-határokat a rendszerben.
A zaj kezelése
Jóllehet a kisfeszültségű mikrokontrollerek ma már alkalmasak arra, hogy nagy megbízhatóságú rendszerekben különféle szerepet töltsenek be, egy 5 V feszültségű tápegységgel talán a legegyszerűbb layoutot tervezni, valamint megfelelni a zajimmunitási és támogatási követelményeknek. Az elektronikus eszközöknél a csökkenő geometriai méretek miatt az 5 V tápfeszültségű mikrokontrollerek azonban kezdenek fokozatosan eltűnni a piacról, és annak érdekében, hogy az 5 V-os üzemeltetés iránti igényt ki tudják elégíteni, a chipgyártók új megoldásokat kezdtek kínálni a finomabb rajzolatú gyártástechnológiával gyártott alkatrészek felhasználóinak. A zajimmunitás növelésére a port- és periféria-csatlakozópontokon különféle bemeneti puffereket kezdtek alkalmazni. A Schmitt-triggeres bemenetek bemeneti küszöbértékei szélesebbek, mint a TTL-es megfelelőikéi, így növelik a rendszer zajjal szembeni ellenállóságát.
A nagy áramú portmeghajtás a tervezés során további fontos tényező lehet, és nemcsak a LED-ek meghajtásánál. A nagy áramú meghajtás meggátolja, hogy szándékolatlan csatolás alakuljon ki zajos áramkörök, például kapcsolóüzemű szabályozók, nagy sebességű PWM-jeles eszközök stb. közelében. A zajt szabályozó ofszetállításra egy kisméretű RC-szűrő segítségével van lehetőség, közvetlenül a portok csatlakozási pontjain.
1: Charge Time Measurement Unit: töltésidő-mérő egység