Az ezüsttartalom arányának csökkentésével járó előnyök
Az SAC305 forraszötvözetben az ezüst bekerülési költsége a forrasz teljes fajlagos költségének több mint a felét teszi ki. Ebből egyértelműen következik, hogy az ezüsttartalom csökkentésével a forrasz költsége jelentősen mérsékelhető, és a forrasz világpiaci ára stabilabb lehet ezen érzékeny költségtényező száműzésével. Az 1. ábra a KOKI termékeire ad példát, amelyeknél jól látható, hogy az ezüsttartalom 3,0%-ról 0,1%-ra csökkentése a fémköltségeket 40%-kal csökkenti.
Az alacsony ezüsttartalom hátrányos oldalai és hatásuk kompenzálása
A forraszötvözetekben az ezüstösszetevő javítja a forrasz állóképességét a termikus ciklusokkal szemben, jó hatással van a mechanikai szilárdságra az SnAg eutektikus struktúra kialakítása révén. A szakmában úgy tartják, hogy az SAC ötvözet esetén az optimális ezüsttartalom 3,0% körül van, alatta fokozottan fennáll a veszélye a termikus stressz hatására bekövetkező minőségromlásnak és a mechanikai szilárdság súlyos degradálódásának, továbbá a teljes forraszötvözet olvadáspontja is magasabbra kerülhet.
A hátrányok kompenzálhatók azzal, ha az ötvözethez további tulajdonságjavító fémeket adunk. Mérsékelt áruk miatt a KOKI-nál a bizmutra (Bi) és nikkelre (Ni) szavaztak, amelyeket a csökkentett ezüsttartalmú forraszhoz adva jelentős javulást figyeltek meg az olvadáspont, termikus ellenállás és mechanikai szilárdság tekintetében egyaránt (lásd 2. ábra).
A precipitáció megerősítése nikkel segítségével
A nikkel az egyik precipitációs fémösszetevő. A precipitáció késlelteti a diszlokáció eltolódását azáltal, hogy áthatolást valósít meg az ón szemcsehatárán keresztül magas olvadásponton, mialatt az intermetallikus vegyület leülepszik a határon, és az ónszemcsék a megszilárdulás során összemennek (lásd 3. ábra). Ez a módszer egy hatékony útja a kis ezüsttartalmú forrasz kis bekerülési költségű anyaggal történő megerősítésének.
A szilárd oldat megerősítése bizmut segítségével
A szilárd oldat megerősítésére alkalmas alapelemek a bizmut, az indium és a cink. Az ónatomok mátrixában a hozzáadott elem körül torzítás keletkezik, a szilárd oldatban egyenletes elrendeződés valósul meg (lásd 4. ábra). Az olvadáspont szempontjából, fémköltségek és a forrasztott kötés elektromos jellemzőinek szemszögéből vizsgálva mindezek alapján a bizmut az optimális választás.
Kis ezüsttartalmú forrasz-késztermékek
Az S1XBIG58-M500-4 típusjelű forraszötvözet ezüsttartalma 1,1%, olvadáspontja 211–223 °C, aktivitása tekintetében ROL0 besorolású, halogénmentes. Ez az ötvözet az SAC305-tel összemérhető megbízhatóságú forrasztott kötések létrehozását teszi lehetővé, és ajánlott nagy igénybevételnek kitett végtermékekhez. Az S01XBIG58-M500-4 típusjelű változat ezüsttartalma már csupán 0,1%, olvadáspontja 211–227 °C között van, szintén ROL0 besorolású és halogénmentes. Ezüsttartalma okán a gyártó ezt leginkább költségérzékeny alkalmazásra ajánlja.