FőoldalArchívumÚtmutató a vírusok működéséhez
2010. szeptember 21., kedd ::

Útmutató a vírusok működéséhez

Magyarul is megjelent a legátfogóbb mű, melyet eddig a számítógépes vírusokról írtak. A vírusvédelem művészete 650 oldalas terjedelmének köszönhetően nem csupán tudományos súllyal bír, leginkább informatikusoknak és önjelölt hackereknek ajánlott

A könyv egyik legérdekesebb tulajdonsága szerzője, a magyar származású Szőr Péter. A szakember Balatonfüreden született, majd a Veszprémi Egyetemen vált informatikussá. Az 1990-es évek elején még az OTP is az ő, Pasteur névre keresztelt vírusirtóját használta, de Szőr Péter nemzetközi szinten szeretett volna a vírusirtással foglalkozni. 1996-ban Finnországba, a mai F-Secure elődjéhez került, ahol a kártevők megismerésén és szoftverfejlesztésen dolgozott. Emellett a számítógépes vírusok kutatásával foglalkozó CARO (Computer AntiVirus Researcher's Organization) szervezetben olyan szakemberekkel működött együtt, mint John McAfee, Mikko Hypponen vagy Eugene Kaspersky. 1999-ben átment a Symantechez, ahol egészen a közelmúltig tevékenykedett vezető mérnökként, az antivírus szoftverekkel kapcsolatban 38 szabadalom fűződik a nevéhez.
A most kiadásra került könyv eredetileg az Addison Wesley kiadónál jelent meg 2005-ben, The Art of Computer Virus Research and Defense címen. A szakterület bibliájának számító művet először cseh, majd kínai és lengyel nyelvre fordították le, míg végül hazaért, és a magyar közönségnek is bemutatkozott.
A vírusvédelem művészete két részben, tizenhat fejezetben tárgyalja a támadók és a védekezők lehetséges stratégiáit. Bevezet "az élet játékaiba", megmutatja a rosszindulatú programok elemzésének módszereit, és foglalkozik a kártékony kódok környezetével. Részletesen elemzi a fertőzési és az önvédelmi stratégiákat, megismertet a kódevolúciós eljárásokkal és a vírusgenerálás eszközeivel. Ezután bemutatja a védekezési módszereket, a férgek blokkolásának eszközeit, végül a hálózati szintű védekezés lehetőségeit. Mindezt olyan alapossággal, hogy az olvasónak módja van mikroszkóp alá venni az egyes kártevők kódrészleteit is.

A könyv fejezetei:
I. rész: A támadó stratégiái
1. Bevezetés az élet játékaiba3
2. A rosszindulatú programok elemzésének "varázsa"
3. A kártékony kódok környezete
4. A fertőzési stratégiák osztályozása
5. A memórián belüli stratégiák osztályozása
6. Alapvető önvédelmi stratégiák
7. Fejlett kódevolúciós eljárások és vírusgeneráló csomagok237
8. Osztályozás a szöveges kimenet (payload) szerint
9. A számítógépes férgek stratégiái

II. rész: A védelmező stratégiái
10. Biztonsági rések, sebezhető pontok és puffer-túlcsordulásos támadások
11. Vírusvédelmi módszerek
12. Memóriaátvizsgálás és vírusirtás
13. Féregblokkolási módszerek és állomásalapú betörésmegelőzés
14. Hálózati szintű védelmi stratégiák
15. A rosszindulatú kódok elemzésének módszerei
16. Befejezés

A vírusvédelem művészetének kiadását Magyarországon az ESET magyarországi képviseletét ellátó Sicontact Kft. támogatta. "Szerettük volna, ha a szerző anyanyelvén is megjelenhet ez a könyv, ami páratlan összefoglaló munkának számít a víruskutatás szakterületén" - emeli ki Csiszér Béla, a Sicontact ügyvezetője. A vírusvédelem művészetét magyar nyelven a SZAK Kiadó adta ki, a könyv 9900 forintos áron került a boltokba, de kedvezményes áron megvásárolható a kiadó honlapján is.

Tudomány / Alapkutatás

tudomany

CAD/CAM

cad

Járműelektronika

jarmuelektronika

Rendezvények / Kiállítások

Mostanában nincsenek események
Nincs megjeleníthető esemény