Dr. Steier József a szervezet esztergomi elnöke megnyitójában összegezte az energetikai ipar helyzetét és Bakács Istvánnal, az ETE elnökével képet kaphattak a résztvevők a fejlődés tervezett irányairól is.
A kiállítás
Az első nap előadásai közül az egyik legérdekesebbet Lakatos Gábor tartotta a paksi Atomerőmű fejlesztési lehetőségeiről és a tervezett bővítés folyamatáról. A magyar feltalálók, a szélkerék és a vízenergia hasznosítására mutattak be világújdonságra is aspiráns megoldásokat. A SUNWO Zrt. hazai innovációs újdonsággal a Poseidon - virtuális tengelyű levitációs - hidrogenerátorral debütált, amely a szeszélyes kistérségi vízfolyások kezelésére alkalmas. Miskolc városa ezt a Szinva patakon látná szívesen!
Különösen nagy sikere volt a Merkendorfi Energiapark energetikusának, és a párkányi (Sturovó) főenergetikusnak az Önkormányzati Kerekasztalban, amelyet Peredi Ágnes vezetett.
Az energiatárolással megnyitott előadássorozat az atomerőmű fejlesztése mellett, a megújuló energiákra helyezte a hangsúlyt, amelyben Magyarország vállalásaihoz (és lehetőségeihez) képest jelentős lemaradásban van. Az előadók rámutattak, hogy a technika, a potenciál adott, de a szabályozási környezet alkalmatlan, sőt blokkoló ezen a területen. A geotermiában nincs koncesszió kiadás, a szélerő tendert visszavonták és a biogázt inkább fáklyázzák, mint hasznosítanák. A KÁT-ra még évekig milliárdokat fizethetnek az adófizetők!
Az elnök bejelentette, hogy a szervezet, az Afrika Magyar Egyesülettel (AHU) 2010. október 1-jén társszervezője a Budapesten megrendezésre kerülő 5. Afrika Summit-nak, amely a megújuló energia technológiák és a klímaszabályozás kérdéskörében mutat be új globális koncepciókat, valamint felhívta a figyelmet a XVIII. Főenergetikusi Szemináriumra amit 2011. februárjában fognak megrendezni, és melynek része lesz a Bősi Vízlépcső meglátogatása is.