Angolul video surveillance, németül Videoüberwachung franciául vidéo-surveillance, oroszul видеонаблюдениe - megfigyelés videorendszeren keresztül. A térfigyelő rendszereken elsősorban a videós megfigyelő rendszereket értjük, amelyek komoly fejlődésen mentek át az elmúlt évtizedben. Az első, mintegy 40 évvel ezelőtt használt rendszereknek nagy teljesítményigényük volt, hiszen lényegében egy kis televíziós adóként működtek, aminek a képét a közelben egy tévékészüléken lehetett megjeleníteni. Hatalmas ugrást jelentett a vezetéken továbbított analóg jel, amit az is jól mutat, hogy a mai megfigyelő rendszerek többsége még most is erre épít. Az ilyen rendszerek alapja egy egyszerű és olcsó kamera, amely az általa vett képet analóg jelként továbbítja egy kábelen a képet rögzítő eszközhöz, régebben egy videomagnóhoz, manapság inkább egy digitalizáló kártya-számítógép konfigurációhoz. A fejlesztők nagyon gyorsan szembesültek azzal, hogy a rögzített képet nem egyszerű kezelni, például azért nem, mert általában egyszerre több kamera képével kell dolgozni. Nehézkes volt a kívánt képek visszakeresése is. Az ilyen rendszerek sok emberi beavatkozást igényelnek, ami egyfelől növeli a hibalehetőséget, másrészt alkalmat ad a visszaélésekre.
Az analóg jel digitalizálása és számítógépen való rögzítése minőségi ugrást jelentett: még a kisebb háttértárak korában is hatalmasat nőtt a rögzíthető képmennyiség és a képminőség, ráadásul a digitalizált képfolyam tárolása, az információk visszakeresése is egyszerűbbé vált.
Az IP-kamerák megjelenése sok szempontból forradalmasította a térfigyelést. Számtalan olyan lehetőség merült fel - amelyek köre a folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően évről évre bővül -, amit érdemes alaposabban is górcső alá tenni.
A biztonság szeme - Térfigyelő rendszerekkel a biztonságért című konferenciánk is elsősorban ezekre az új fejlesztésekre koncentrál: milyen infrastruktúrát használjunk? Hogyan használjuk hatékonyan? Ebben hogyan segítenek az új technológiák?
Az IP-kamerák megjelenésével a klasszikus rendszerek utolsó elemei is digitálisra cserélődtek. A az analóg kábelt felváltotta az ethernet hálózat, az videoinformációkat vezeték nélküli hálózaton is lehet továbbítani, a rendszerbe beépült egy webszerver, amely a kamera képét ott a dobozon belül digitalizálja, feldolgozza, és már így továbbítja a hálózaton. Ezt a képet pedig a már meglévő hálózaton nagyon könnyen továbbíthatjuk, akár a világ másik felén is tárolhatjuk - és minderre a meglévő hálózati infrastruktúránkat használhatjuk. A különböző eseményeket már képes automatikusan felismerni a rendszer, ezekhez riasztásokat rendelhetünk és így tovább.
A Computerworld konferenciája a témát nemcsak technikai oldalról kívánja bemutatni. Szabó Endre, az Adatvédelmi Biztos Irodájának főosztályvezető-helyettese a térfigyelés adatvédelmi vonatkozásairól beszél. Hozzá kapcsolódik Ormós Zoltán ügyvéd, az Ormós Ügyvédi Iroda vezetője, aki bemutatja azokat a törvényeket és rendeleteket, amelyek a térfigyelés során rögzített adatok tárolására vonatkoznak. Mivel az állampolgárok személyi és vagyonbiztonsága általános politikai cél, az Európai Unió több pályázati lehetőségen keresztül is támogatja a különböző megfigyelő rendszerek kiépítését. Az önkormányzatok és vállalkozások számára nyíló lehetőségekről Kovács Ibolya Krisztina, a Rolling Consulting Hungary Kft. ügyvezető partnere, valamint munkatársa, Kiss Gyula senior manager beszél. A rendszerek kiépítésének technológiai problémáival is több előadás foglalkozik. Élő András, a D-Link ügyvezető azt mutatja be, miként lehet kiépíteni egy megfigyelő rendszert egyetlen gyártó termékeire építve. Az előzetes tervek szerint előadását egy a helyszínen felépített demórendszer is illusztrálja majd.
Bata Miklós, az Aspectis Kft. ügyvezető igazgatója Az IP-videó fejlődése - avagy hol tart a digitális megfigyelés és mekkora lehetőségek rejlenek még benne? című előadásában az iparág legújabb fejlesztéseiről és a jövő technológiáiról beszél. Bringye Péter, az Observant Kft. ügyvezető igazgatója bemutatja, hogyan lehet a térfigyelést szolgáltatásként igénybe venni. Ballagó Csaba, a SCI Network munkatársa az infrastruktúrából adódó problémákról beszél majd a Videomegfigyelő rendszerek adatkapcsolatainak biztonsági kérdései című előadásában.
Dátum: 2010. május 27.
Helyszín: Corner Rendezvényközpont
Részvételi díj
Előzetes regisztráció esetén: 9900 Ft + áfa
Helyszíni regisztráció esetén: 14 900 Ft + áfa
Közalkalmazottak részére: 5000 Ft + áfa/2 fő
Újságírók részére ingyenes
Telefon: (+36-1) 577-4374, 577-4343
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.