Thomas Beyer, a magyarországi Bosch csoport vezetője évértékelőjében hangsúlyozta: a Bosch magyarországi cégcsoportja olyan szerkezeti változtatásokat és stratégiai intézkedéseket tett 2009-ben, amelyek elősegítik a válságból való gyorsabb kilábalást. "Gyártási és kereskedelmi hálózatunkkal, mérnöki szakértelmünkkel és elkötelezett munkatársainkkal kitűnő pozícióban vagyunk ahhoz, hogy magyarországi tevékenységünket tovább bővítsük" - tette hozzá Beyer.
Növekedés a gépjármű technológia területén
A hatvani Robert Bosch Elektronika Kft., a cégcsoport legnagyobb, 2500 főt foglalkoztató hazai gyára folyamatosan bővült az elmúlt egy évben, több mint 200 új mérnök és közgazdász gyakornokot alkalmaztak. Legtöbbjük számára hosszú távú munkalehetőséget kínálnak.
A következő évek egyik nagyszabású magyarországi fejlesztése kezdődik meg 2010-ben Miskolcon. A Robert Bosch Energy and Body Systems Kft. új gyártócsarnokot épít, amelynek felépítése 2010 májusában kezdődik meg és 2011 tavaszáig tart. A walesi generátorgyártás áttelepítésének folyamata már elkezdődött, amely várhatóan idén ősztől kezdődően több mint négyszáz új munkahelyet jelent Miskolcon és Hatvanban.
A Bosch Budapesti Fejlesztési Központja 2009-ben tovább növekedett, így a tervek szerint 2010-ben már az 500. mérnök kezdheti meg pályafutását. A 2000-ben megkezdődött fejlesztési tevékenységnek köszönhetően 2005-ben alapították meg a Fejlesztési Központot, amely idén ünnepli ötödik évfordulóját. A Központ vonzó munkalehetőséget kínál a legjobb pályakezdő mérnökhallgatók és mérnökök számára. Ennek érdekében a Bosch 2008-tól 2012-ig 9 milliárd forint értékű beruházásra kötelezte el magát, amely 200 új munkahellyel növeli meg budapesti autóipari K+F kapacitását.
A gépjármű-felszerelések üzletág 2009 áprilisában világszinten felvásárolta a független gépjármű-műhelyek számára teljes körű szolgáltatásokat nyújtó AutoCrew hálózatot, további jelentős piacokat nyitva meg a Bosch autószervizeléssel kapcsolatos stratégiai elképzeléseinek. Ma Magyarországon a Bosch Car Service hálózat a legismertebb márka-független szervizhálózat a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet szerint.
Stabilitás az ipari technológia területén
Magyarországon két Rexroth vállalat található: a gyártási tevékenység Egerben van, míg Budapesten többnyire a kereskedelemmel foglalkoznak. A csökkenő bevételek ellenére a cég nemcsak megtartotta vezető pozícióját, hanem meg is erősítette azt a hajtástechnikai piacon. A cég 20 éves magyarországi jelenléte alatt számos jelentős beruházás fűződött a nevéhez, többek között a Nemzeti Színház Európában egyedülálló, komplett színpadtechnikájának kivitelezése, illetve 2010-ben az Európa Kulturális Fővárosa projekthez kapcsolódó Pécsi Konferencia- és Koncertközpont színpadtechnikai berendezéseinek szállítása.
A 2010. május 6-án kezdődő Nemzetközi Rexroth Pneumobil verseny ötletét is az a szükségszerűség szülte, hogy a hosszú távú együttműködés és a fenntartható innovációs fejlődés érdekében erősíteni kell az üzleti szféra és a műszaki egyetemek, főiskolák közötti szakmai kapcsolatot. A Rexroth egri gyárának és budapesti kereskedelmi központjának szervezésében és támogatásával zajló, műszaki mérnökhallgatóknak meghirdetett verseny mára a legkomolyabb szakmai felkészülést és odaadást igényli.
Jelentős változások a fogyasztási javak és épülettechnológia piacán
A termotechnikai termékportfólió bővítésének középpontjában a kondenzációs technológián alapuló gáztakarékos megoldások és a megújuló energiaforrásokkal kombinálható rendszerek állnak. A legújabb megoldás egy olyan kondenzációs kazán, amely szolárral és szolár-kompatibilis szabályozórendszerrel is működik, így segítségével akár 40 százalékos gázmegtakarítás is elérhető. A Bosch márkanév ismertsége közel 90 százalék a végfelhasználók körében, így annak érdekében, hogy a jövőben még tovább erősíthesse piaci jelenlétét ebben a szegmensben, a termotechnika üzletág 2010 márciusától Junkers helyett Bosch márkanéven jelenik meg Magyarországon is.
A legmodernebb technológiákkal felszerelt miskolci Robert Bosch Power Tool Kft. 2009-ben gyártotta le a harmincmilliomodik kéziszerszámot, és 14 saját fejlesztésű új terméket vezetett be a piacra, köztük a 2009-es év Magyar Innovációs Nagydíját elnyert Uneo fúrókalapácsot. A miskolci szerszámgépgyár nevéhez fűződik a közelmúltban lezajlott, idén második alkalommal megrendezett Elektromobil verseny. A tavalyihoz képest megháromszorozódott a versenyre jelentkezők száma: összesen 100 csapat nevezett, köztük hat külföldi város egyetemének diákjai. Az Elektromobil verseny legfontosabb célja a mérnökszakma széleskörű népszerűsítése.
Kiemelkedő szerep az oktatás területén
A Bosch a mérnökképzés területén is kiemelkedő szerepet vállal. 2009 februárjában a cégcsoport kezdeményezte egy mérnökképzéssel kapcsolatos szakmai konferencia megrendezését Miskolcon, azt követően pedig az "Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség" létrehozását, amely 2010. május közepén alakul meg. A Bosch kezdeményezéséhez szervezetek és multinacionális vállalatok is csatlakoztak, a szövetség célja a közép- és felsőoktatás minőségének javításán túl a mérnökszakma népszerűsítése, valamint az állami és a piaci szereplők tevékenységének összehangolása.