Az akadémiai intézetek egy része elavult infrastrukturális környezetben végzi munkáját. A jelenlegi lehetőségeknél jobb feltételeket kínáló, ugyanakkor hatékonyabban üzemeltethető, a piaccal együttműködő intézményekre van szükség. E céloknak eleget téve épül fel a BME területén 2012. december végéig a Magyar Tudományos Akadémia 9,5 milliárd forint összköltségű természettudományi kutatóközpontja.
A projekt célja olyan akadémiai K+F+I-centrum létrehozása, amely korszerű hátteret biztosít úgy az akadémiai, mint a felsőoktatási és piaci kutatásoknak. Az "MTA-Q2" otthont ad többek között az MTA Kémiai Kutatóközpontjának, az MTA Enzimológiai Intézetének, továbbá az MTA Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Kutatóintézetének.
Varga István, - aki fejlődést, a hatékonyság egyértelmű javulását várja egy új akadémiai K+F+I-kutatóközponttól - az ingatlanfejlesztés és kutatási infrastruktúra-beruházás jelentőségét méltatva kiemelte, hogy "A magyar K+F+I érdekében nélkülözhetetlen a Magyar Tudományos Akadémia fejlesztési törekvéseinek támogatása. Hiszen az MTA eredményei egyszerre tükröződnek vissza a felsőoktatásban és a hazai gazdaságban."