Az első csúcstalálkozó az amerikai Illinois állambeli Schaumburgben tartott iNEMI Sustainability Summit nevű rendezvény volt, amelynek a résztvevői olyan területek után kutattak, amelyeken az elektronikai ipar segíthet a prioritási sorrend helyes megállapításában és azoknak a proaktív programoknak a definiálásában, amelyeknél az elektronikai ellátási lánc hathatósan közreműködhet. A viták során négy új iNEMI-projektre tettek javaslatot a résztvevők:
- információs- és kommunikációtechnológiai termékek nem kompetitív életciklus-felbecslése (LCA = Life Cycle Assessment: életciklusbecslés) alapelem-megközelítés alapján,
- a PVC-k helyettesítési lehetőségei, PVC-s és PVC-mentes szerelvények összehasonlítása LCA alapján,
- piacok teremtése környezetbarát („zöld") termékek népszerűsítésére (pl. polikarbonátok, ABS stb.),
- új elektronikai alkalmazások beolvasztott, végfelhasználói termékekből származó műanyagokra (pl. dugasztápegységek burkolata).
Ezen intézkedések közül kettő jelenleg fejlesztési stádiumban van. Az Alcatel-Lucent küldöttje, Tom Okrasinski és a Cisco képviselője, Todd Myers önként elvállalták a nem kompetitív LCA-intézkedés kidolgozását, a Delltől érkező Scott O'Connell pedig a PVC-alternatívákra fog megoldásokat keresni. A projektekkel kapcsolatosan további információt és közreműködési lehetőségeket az iNEMI konzulensétől, Jim Arnoldtól lehet kapni a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címen, a csúcstalálkozó prezentációs anyagai a www.inemi.org webcímről letölthetők, az interjúkat pedig a www.realtimewith.com címen, az iNEMIfül alatt lehet megtekinteni.
A második csúcstalálkozót tavaly novemberben, Sanghajban tartották és az Intel mikrochipóriás Symposium on Environmentally Friendly Materials címet viselte. A találkozó az ún. HFR1-anyagok és PVC-k komplett mellőzésére fókuszált, amely kétségkívül jelentős hatással lenne az elektronikai ellátási lánc egészére, beleértve az alapanyagok árát és elérhetőségét, a költségeket és megbízhatóságot is. A szimpózium fórumain adott volt a lehetőség az alternatív anyagokkal kapcsolatos aggályok megbeszélésére és a lehetséges megoldások felvázolására.
A HFR-ek eltávolítása a nyomtatott huzalozású hordozók nagy részében használt FR4 jelölésű alapanyagot alapvetően kellene, hogy megváltoztassa. Egy ilyen változás nagy befolyással lenne az anyagtulajdonságokra, a tervezési módszerekre és a végtermékek teljesítményére is. A HFR-mentes anyagok számos tekintetben gyengébben teljesítenének, egyebek mellett páratartalom-elnyelő képességük is jelentősen romlana, továbbá a szabványosított gyulladásgátló helyettesítése többféle anyaggal igen változó termékminőséget eredményezne.
A sima átálláshoz elengedhetetlen, hogy az iparban a folyamatokat és termékminőséget folyamatosan teszteljék. Az OEM- és ODM-vállalatoknak teljesen tisztában kell lenniük a halogénmentes anyagok termékekre gyakorolt befolyásaival. A nyomtatott huzalozású hordozók gyártóinak HFR-mentes gyártási eljárásokat kell kifejleszteniük és meg kell szerezniük azokhoz az UL-minősítést, előkészítve a terepet az átálláshoz. Ezzel együtt a laminátumok gyártóinak fejleszteniük kell a HFR-mentes anyagok tulajdonságain.
Az ólommentes elektronikai gyártáshoz hasonlóan a HFR-ek használatának mellőzésénél is szükség lesz anyagmegfelelőségi felmérésekre és az anyagok, alkatrészek és szerelvények megkülönböztethetőségét szolgáló jelölési sémák kidolgozására. A további, ipari beavatkozást igénylő területek az alábbiak:
- együttműködés az IPC szabványosítási testületeivel annak érdekében, hogy gyakorlati ipari definíció szülessen a „halogénmentesség" leírására,
- tesztspecifikációk és méréstechnikai megoldások kidolgozása HFR- és PVC-mentes alkatrészekhez és áramköri hordozókhoz,
- kézben tartható és felbecsülhető költségek, szállítások és minőségmegvalósítás a HFR- és a PVC-mentes anyagoknál.
A Symposium on Environmentally Friendly Materials prezentációs anyagai 75 USD ellenében elérhetők, további információ a www.inemi.org weboldalon található.
2 HFR = Halogenated Flame Retardant (halogéntartalmú gyulladásgátlók).
Olyan anyagok, amelyeket sokféle terméknél használnak fel (leginkább
műanyagokban és egyéb mesterséges anyagokban) azok gyúlékonyságának
csökkentésére. |