A projekt Irányító Testületének (IT) elnöke Kroó Norbert,
akadémikus, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) alelnöke, társelnöke
Falus András, akadémikus, a Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt- és
Immunbiológiai Intézetének vezetője.
A kutatás-fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter a projekt
szervezésével a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatalt (NKTH) bízta
meg.
A magyar kutatási infrastruktúráról kérdőíves felmérés segítségével kívánnak képet alkotni. Végeredményként összeállítanak egy web regisztert, amely segítséget fog jelenteni a kutatási infrastruktúrák által nyújtott szolgáltatások és lehetséges együttműködő partnerek elérésében, bel- és külföldi kutatók számára egyaránt. A regiszter előreláthatóan 2009. év tavaszától áll majd rendelkezésre. A stratégiai döntésekre irányuló javaslatok, ajánlások várhatóan 2009 szeptemberére készülnek el.
NEKIFUT projekt vezetői most, február elején közzétették felhívásukat, amelynek célja, hogy megismerjék a kutatási infrastruktúra tulajdonosok, üzemeltetők és felhasználók álláspontját, javaslatait és elérhetőségeit. Egyszersmind nemzetközi szinten láthatóbbá kívánják tenni a magyarországi kutatási kapacitást, ezzel is elősegíteni minél több hazai kutatócsoport részvételét a nemzetközi pályázatok konzorciumaiban. A beérkezett véleményének figyelembevételével kívánják a jövőbeli fejlesztésekre vonatkozó országos stratégiát meghatározni, ezzel jelentősen javítani a döntéshozatal áttekinthetőségét és szakmai megalapozottságát.
A projekt jelenlegi szakaszában felmérik, milyen kutatási infrastruktúrákat működtetnek, használnak, illetve igényelnek a magyar kutatók. Az online kérdőív kitöltésével mindenki hozzájárulhat egyrészt a magyar kutatási infrastruktúra-hálózat integrált információs rendszerének létrehozásához, másrészt a hazai és külföldi kutatók, kutatócsoportok számára láthatóvá lesznek a kitöltők által működtetett vagy használt kutatási infrastruktúrák. Ez lehetőséget teremt arra, hogy növekedjen az esély a nemzetközi pályázatokba való meghívásokra. A KI regiszter révén ugyanakkor nyilvánvalóbb lesz a hazai szakpolitikai és költségvetési döntéshozók számára, hogy hol és milyen fejlesztésekre szükséges pályázati és egyéb támogatási lehetőségeket teremteni.
A projekt vezetői az együttes munka reményében kérik, vegyék számba, hogy az adott szervezet milyen KI-kat működtet vagy használ, valamint, hogy KI-k fejlesztésével kapcsolatban milyen javaslatai vannak, és töltsék ki a fenti címen elérhető online kérdőívet.
A kitöltés előtt ajánlatos tanulmányozni a kérdőív minden oldaláról elérhető Útmutatót.
A kérdőív kitöltésére és visszaküldésére 2009. február 2 és február 28 között van lehetőség.
A Kérdőívet a Magyarországi Elektronikai Társaság vezetősége is ki kívánja tölteni és azt tagjainak is javasolja.