Az energetikai területeken is komoly eredményeik vannak, sőt az ABB Angliában külön e témában tudományos kutató részleget is működtet.
Image
Az ABB új erőmű koncepciója hagyományos és nukleáris rendszerekre terjed ki. Az AC800xA és AC870P szoftver-hardver automatizálással felépített alkalmazás nagyságrendjét a Boxbergben létesült barnaszénerőmű jellemzőin keresztül értékelhetjük igazán:
• teljesítménye 907 MW,
• hatásfoka 41,8 %, ami a világ barnaszénerőművei közül a legmagasabb,
• az automatizálásához, illetve a teljes rendszer felügyeletéhez 21400 különböző feladatot kellett megoldani,
• a megvalósítási tervek 40600 oldalnyi tervrajzot és 11000 bekötési (kapcsolási) rajzot tartalmaztak,
• 85600 ki/bemeneti jel mellett 109 műszerszekrényt kellett telepíteni,
• a műszertermi 6 óriás kivetítő mellett 32 darab mérnöki és operátori állomásra is szükség volt.
A legnagyobb erőmű automatizálási és teljes rendszerirányítási feladatot az AC800xA és AC870P párossal az olaszországi Torre Nord erőműben alkották meg: 100 darab AC870P kontrollerrel vezérelnek 75000 I/O jelet.
A teljesen elosztott, de mégis rendszerfelügyeleti szinten rengeteg integrált komplex feladattal felépülő berendezést legalább négyféle infokommunikációs hálózat köti össze: a terepi szinten HART, Profibus és ipari Ethernet hálózatok, az ún. Control és Plant Network részben vezeték nélküli WLAN átviteli módon működik. Külön integrált és célirányos felügyeleti rendszert kaptak a kiemelt technológiai berendezések: a turbinák és a kazánok. Az egyéb integrált funkciók a következők: rendszeroptimalizálás, készletnyilvántartás, automatikus diagnosztika és karbantartás szervezés, kommunikációs központ az SAP (integrált vállalatirányítási rendszer) és a Számítógéppel Támogatott Karbantartó Rendszerek (Computer Managed Maintenance Systems – CMMS) alrendszerek felé. Mondanám, hogy természetesen a hagyományos műszertermi feladatok (trendfigyelés, terepi események és jelek valamint vészjelzések kezelése, adatgyűjtés, tárolás és feldolgozás, naplózás) a legmagasabb szinten kivitelezettek, de itt is az újdonság jelenti számomra a meglepetést: az ASPECT. Röviden és igen primitíven úgy tálalnám, hogy ez egy „adathalászati szűrő": a keletkezett hatalmas adatbázisból egy rendszermérnöknek egészen más adatokra és információ rendszerezési szempontra van szüksége, mint mondjuk az üzemeltető/karbantartó személyzetnek.
Eddig az ABB igen nagy rendszereiről (Large Scale Systems) volt szó, most ejtsünk néhány szót a közepes és kisebb automatizálási eszközeiről is. A Freelance 2000 automatizálási szoftver plusz az AC800F (AC700F) közepes és kisteljesítményű DCS együtt alkotják a népszerű Industrial IT Control System Freelance 800F rendszert (Freelance Baum Titel.jpg). Az AC800F univerzális a csatlakoztatható ipari buszok szempontjából (FF, Profibus, Hart és a Modbus), míg az AC700F inkább egy erősebb PLC, mint DCS, amelynek az adottságait az új Freelance 9.1 verzióval lehet igazán kihasználni. Ennek a verziónak a legfőbb újdonságai: a batch, Aspect és history (PGIM – Power Generation Information Management) szerver támogatás, a teljes DTM/FDT terepi készülék kezelés.
Image
Image