FőoldalArchívumBeültetőgépek versenye a Productronicán
2009. december 02., szerda ::

Beültetőgépek versenye a Productronicán

Látogatóban a Siemens standjánAz idei Productronica nem hozott korszakalkotó világújdonságokat, de - talán a válságnak köszönhetően is - a technológiai berendezések jelentősen fejlődtek a minőségi gyártás, a követhetőség és komplexitás irányában. Vásárjárásunk során meglátogattuk a Siemens-standot, annál is inkább, hiszen a hazánkban működő beültetőgépek döntő hányada tőlük származik

A Siemens Electronics Assembly Systems GmbH & Co. KG. SIPLACE beültetőgépei kiemelkedő precizitásukról és nagy termelékenységükről híresek, az elektronikai gyártóknál a "legjobbak" sorában jegyzik őket. A 2009-es SMT-vásáron, Nürnbergben a cég megint újabb innovatív újdonsággal jelentkezett, a gyártókat, technológusokat az új SX-sorozat gépeivel lepte meg. A hagyományos gépek kialakítására az volt jellemző, hogy a gépgyártó felmérte a piaci igényeket, és olyan gépet kínált, ami véleménye szerint jól kiszolgálja a gyártó igényeit. Ez azonban nem mindig optimálisan sikerült, hol kapacitásban tudott többet a gépsor, hol flexibilitásban kellett megalkudni termékváltozás vagy alkatrészspektrum változása esetén. Az új SX-sorozat szakít a múlt módszerével, a BTO (Built-To-Order) elvnek megfelelően a csereszabatos alkatrészekből felépített gép az adott feladat végzésére optimalizált és gyorsan változtatható. Az új SIPLACE SX gépeket világszerte igénylik, az új müncheni gyárban gyártják. A cég szingapúri gyára továbbra is a távol-keleti piaci igényeknek megfelelő (többnyire tömeggyártási célú) berendezéseket gyárt.

Johann Lackner ügyvezető igazgató Johann Lackner ügyvezető igazgató
Az új gépeket megcsodáltuk a müncheni Productronica kiállításon, és ez alkalomból meginterjúvoltuk Johann Lackner ügyvezető igazgató urat (Siemens Electronics Assembly Systems GmbH & Co. KG, CEE) az új Siplace gépek témájában.

L. M.: Az új SIPLACE SX beültetőautomaták "méretre szabott" (Built-To-Order) kivitele a felhasználó igényei szerint alakítható. Milyen támogatást nyújt a Siemens az adott feladatot legjobban és leggazdaságosabban ellátó gép(sor) kiválasztását, rendelését illetően?
J. L.: A Built-To-Order új gépgyártási elvet az elektronikai iparban többfelé alkalmazzák. Lényege, hogy a megrendelő adja meg a felhasználni kívánt anyagokat, méreteket és egyéb specifikációt, a gyártó pedig arra a méretre szabott terméket szállít. Az elvet a Siemens is alkalmazza beültetőgépei gyártásában, a SIPLACE erre többféle hardver- és szoftvermegoldással rendelkezik. A rendelő igényeit maximálisan figyelembe vesszük a gép kialakításánál, szorosan együttműködve a gyártástechnológussal. Mindemellett ügyelünk arra is, hogy az ügyfélnél várható termelésbővülés vagy -csökkenés, ill. -változás (pl. alkatrészspektrum) során a gépet rugalmasan, költségkímélő módon és gyorsan át lehessen alakítani a pillanatnyi igények szerint. Erre szolgálnak a bővíthető portálok és variálható beültetőfejek.

Portál beszerelésre előkészítve Portál beszerelésre előkészítve
L. M.: A portálok (gantry) és MultiStar CPP-fejek átszerelése a gép átkonfigurálásakor mennyi időt és szakértelmet vesz igénybe? Meg tudja-e oldani az ügyfél az átkonfigurálást? A gyártó nyújt-e valamilyen segítséget az átalakításnál?
A MultiStar CPP-fej beültetés közben A MultiStar CPP-fej beültetés közben
J. L.: A Siemens tervezői megoldották, hogy a gép átkonfigurálásához nincs szükség speciális szakismeretre. A karbantartó személyzet néhány perc alatt felszerel egy további portált, az előre felpipettázott fejjel, üzembe helyezéséhez nem kell hitelesíteni, beszabályozni stb. (amelyről a standon látványos bemutatón győződhettünk meg - A szerk.). További előny, hogy a feeder-kocsin semmi változtatást nem kell tenni, a program automatikusan a bővített (vagy szűkített) géppel folytatja a munkát, nincs említésre méltó állásidő.
L. M.: A gépek programozása mennyiben tér el a hagyományos Siplace gépek programozásától? Kell-e speciális tanfolyamot végezni az operátoroknak, programozóknak?
J. L.: Az új gépek ugyanazzal a szoftverrel működnek, mint a korábbi SIPLACE gépek, a szoftveroldal gépi szinten teljesen ugyanaz. Aki a korábbi gépekét ismerte, az az újakkal is tud dolgozni. Mindezek mellett további új szoftverkomponenseket mutattunk be: SIPLACE Facts és SIPLACE LES (Line Execution Software). A SIPLACE Facts elsődleges célja a folyamatok egyszerűsítése, a költségcsökkentés, a hibalehetőségek csökkentése, valamint beérkezö anyagok nyilvántartása, raktárnyilvántartás (leltár) és az anyagok nyomon követése a gyártási folyamatok alatt az ügyfél ERP szoftverével együttmüködve. A szoftverek magyar nyelven is használhatóak.
L. M.: Az eddigi Siplace beültetőgépek kiemelkedő precizitásukról és hatalmas termelékenységükről voltak híresek. A magyarországi középméretű és a multinacionális cégek tömegesen és nagy megelégedéssel használják. Az új SX-sorozatot főleg a kis- és középvállalkozások rugalmasan változó termelésére fejlesztették ki. Remélhetik-e a magyar kkv.-k is, hogy SIPLACE gépekkel tudnak dolgozni a jövőben? Milyen biztató árviszonyokat tud a cég ajánlani?
J. L.: A SIPLACE gépek nemzetközi viszonylatban az élmezőnyben vannak nemcsak technikai tudásukat, hanem árukat tekintve is. Sok magyarországi SIPLACE-felhasználó vállalat van, és éppen az interjút megelőzően kaptunk egy új megrendelést is. A SIPLACE SX a kínálatot a kedvező ár és a nagy rugalmasság miatt még vonzóbbá teszi. A relatíve mérsékelt tőkeerejű kis- és középvállalkozásokra is gondolunk, a SIPLACE SX esetében a finanszírozási lehetőségek is vonzóbbak: a Capacity-on-Demand koncepció lehetőséget biztosít a későbbi, kevésbé költséges kapacitásbővítésre, illetve szükség esetén a ki nem használt kapacitás leépítésére is. Ez azt jelenti, hogy nincs nagy befektetés és magas fix költségek, csak a darabszámtól függő változó költségek.
L. M.: Gyártósor tekintetében milyen gyártókat tud ajánlani a Siemens stencilprinter, forrasztás, tesztelés és más technológiai lépések irányában?
J. L.: A Siemens beültetőgépei szabványos fogadó- és kibocsátófelülettel rendelkeznek, gyakorlatilag bármely géppel illeszthetők gépsorrá. Szoftverrel programozható az átbocsátó-képesség, hogy a gépsor optimálisan kihasználható legyen. Értékesítőink tudnak ugyan ajánlani szállítókat a stencilnyomtatás, forrasztás, tesztelés és egyéb munkafolyamatok ellátására, de eddig minden gyártóval illeszthetőek voltak a SIPLACE gépek.
L. M.: Köszönjük az interjút!

Lambert Miklós

ELEKTRONET szerkesztőbizottság elnöke

Tudomány / Alapkutatás

tudomany

CAD/CAM

cad

Járműelektronika

jarmuelektronika

Rendezvények / Kiállítások

Mostanában nincsenek események
Nincs megjeleníthető esemény