Az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa 2003 januárjában fogadta el az elektromos és elektronikus berendezések hulladékairól (WEEE) szóló irányelvet. Ez a gyártók számára többek között előírja, hogy 2005. augusztus 13-ig az elektromos és elektronikus berendezések hulladékainak újrafelhasználását, újrafeldolgozását és hasznosítását lehetővé tevő rendszereket vezessenek be. A tagállamok kötelesek gondoskodni arról, hogy az országos újrahasznosító, újrafeldolgozó rendszerek 2006. december 31-ig teljesítsék az irányelvben meghatározott, igen szigorú célkitűzéseket. A WEEE-irányelvet Magyarországon a következő jogszabályok vezették be:
- 264/2004. (IX. 23.) Korm.-rendelet az elektromos és elektronikai berendezések hulladékainak visszavételéről.
- 15/2004. (X. 8.) KvVM-rendelet az elektromos és elektronikai berendezések hulladékai kezelésének részletes szabályairól.
A fenti feladatok végrehajtására létrejött dunaújvárosi társaság működéséről, sikereiről a Zrt. vezérigazgatóját, Kissné Bogó Julianna asszonyt kérdeztük.
A cég viszonylag rövid múltra tekinthet vissza, hiszen csak 2006-ban alakult, 160 M Ft törzstőkével, ami az évek során 260 M Ft-ra bővült. A részvények két vállalkozás tulajdonában vannak: azok 69 %-át az Alcuferr Zrt., a maradékot pedig a Mátyás Metál Kft. birtokolja. Ez utóbbi tulajdonosai a társaság menedzsmentje.
Az EU-előírások 2008. évben összességében 42000 tonna elektronikai hulladék, vagyis állampolgáronként valamivel több, mint 4 kg anyag újrahasznosítását követelik meg hazánktól. A zrt. ennek a követelménynek a kielégítésére jött létre. A tevékenységet ellátni azonban csak a rendkívül szigorú környezetvédelmi feltételek megtartása mellett lehetséges. A cég tulajdonosainak elkötelezettségére jellemző adat, hogy az engedélykérelmet 2006 nyarán adták be az illetékes környezetvédelmi stb. hatóságoknak, akik a szükséges vizsgálatok elvégzése után mindent rendben találtak, így az már decemberben elkezdhette az üzemszerű tevékenységét.
Az alkalmazott technológia a világon elérhetőek között a legkorszerűbbek közé tartozik. Az e-hulladékok feldolgozását az európai uniós irányelvek szerint a MEWA cég által kifejlesztett technológiai gépsor végzi, amelyet 2 millió euróért szereztek be. A teljes beruházás egyébként 850 M Ft nagyságú.
Magát az alapanyagot a többségi tulajdonoshoz tartozó, a hulladékbegyűjtéssel és -hasznosítással foglalkozó 38 telephelyre kiterjedő országos hálózat biztosítja. A teljes infrastruktúrával rendelkező telephelyek tevékenységüket az ISO9001 és ISO14001 rendszerek szerint végzik.
A bontott anyagok sorsa
A szétbontott hulladékanyagot anyagfajtánként (réz, vas, alumínium, műanyagok stb.) szelektálják. A "termék" kiválóan alkalmas fémkohászati újrahasznosításra, ugyanis a megfelelő minőségű bontott anyagok újrafeldolgozása olcsóbb, mintha a fémet ércekből állítanák elő. Sajnálatos módon hazánkban ma már nincsen meg az a színesfém-kohászati kapacitás, amely hasznosítani tudná ezeket az anyagféleségeket, ezért azok külföldre kerülnek. Még a vas/acél alkotórészeket is kénytelenek külföldre (Kassa, Linz) eladni. Végeredményként a reciklálási tevékenység során keletkező haszon jelentős hányada nem hazánkban csapódik le: a szeparált anyagok, igazi értékükön alul, külföldre kerülnek.
Fejlesztési elképzelések, jövőkép
A vezérigazgató asszony büszkén említi, hogy a dunaújvárosi telephely a MEWA technológia referenciájaként működik - a kelet-európai országok elektronikai újrahasznosítási szakemberei őhozzájuk járnak a technológiát tanulmányozni. A recessziót azonban ők is megérzik. Az új elektronikai termékek vásárlásának visszaesése ugyanis egyben a régebbi eszközök használati idejének kitolását is jelenti. Ezzel párhuzamosan napjainkban kevesebb kidobásra ítélt készülék keletkezik, ami a cég alapanyag-ellátásában nehézségeket gerjeszt. Ezért a gépsor válogatóképességének nagyobb kihasználása érdekében a többségi tulajdonos autóbontó shredderüzemében keletkező anyagok egy részének szelektálását is itt végzik bérmunka keretében.
Túl azon, hogy várják a piac megélénkülését, konkrét tervekkel rendelkeznek a továbblépés érdekében. Napjainkban nem megoldott hazánkban a katódsugárképcsöves képmegjelenítő eszközök - monitorok, tévévevők - bontása, holott az LCD-, plazma- stb. képernyők ezeket mind nagyobb mértékben leváltják. Túl a bontás megoldatlanságán, az üveg alkatrészek újrahasznosítása is problémát jelent ma még, hiszen itt nem tiszta üvegről, hanem fémekről, vegyi anyagokról is szó van, amelyeket az üveghutákba nem lehet betölteni. A cég erőfeszítéseket tesz ezen probléma feloldására is, azonban itt még komoly fejlesztőmunka szükséges.