A Szenátus az egyetem Díszpolgára címet adományozhatja mindazon természetes személyeknek, akik támogatásukkal, tevékenységükkel, az Egyetemérdekeit képviselő magatartásukkal, kiemelkedő mértékben hozzájárultak az Egyetemoktatási és kutatási feladatainak jobb ellátásához, nemzetközi elismertségének öregbítéséhez, és az Egyetemmel közalkalmazotti, jogviszonyban nem állnak.
A díj 2007-es megalapítása óta eddig nyolc személy részesült ebben a magas elismerésben, köztük van Habsburg György nagykövet, M. Winterkorn, a VW AG igazgatóságának elnöke és Demján Sándor üzletember is.
Péceli Gábor a kitüntetés átadásakor – többek közt – elmondta, hogy Dr. Pakucs János a Műegyetemen végzett villamosmérnökként, majd gazdasági mérnöki és szakközgazdász végzettséget szerzett., a Magyar Innovációs Szövetség alapító, majd tiszteletbeli elnöke, 1996-2006 között a BME Társadalmi Szenátusának elnöke, 2006-2010 között a gazdasági tanács tagja.
Egész eddigi életútja során - különböző szakmai szervezetekben vagy kormányzati tanácsadóként - mindig markánsan képviselte a műszaki felsőoktatás, az innováció és a szellemi tulajdonvédelem szempontjait és érdekeit. A Műegyetem mellett működő Pro Progressio alapítvány elnökeként 1996 óta számos kezdeményezés kötődik a nevéhez a történelmi campus értékeinek megőrzésétől kezdve az egyetemi hallgatói és oktatói innovációs teljesítmény elismertetésén át a középiskolai tehetséggondozásig bezárólag.