A Procontrol önellátó "ökoépületként" működő kutatás-fejlesztési központja 160 millió forint költséggel, DAOP támogatás segítségével épült ki 2010-ben a szegedi Cserepes soron. A 30 éves magyar cég nem csak Szeged, de a régió egyik legsikeresebben pályázó vállalkozása, 2008-tól kezdődően immár öt, összesen 670 millió forint összköltségű sikeres projektet indított a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség és a Dél-Alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség különböző pályázatain. Ebből az egyik a most záródó RTLS projekt.
A Real Time Locating System (RTLS) elnevezés jelentése Valós Idejű Lokális Helyzet-meghatározó Rendszer. Hogy mit is nyerünk a projektnek köszönhetően létrejött új tudományos eredményekkel és az új termékekkel? A széles körben ismert GPS rendszerek főként szabadban és korlátozott pontossággal képesek az objektumok helyzetét megadni. Mint ismeretes, nem használhatóak olyan területeken, ahol a műholdak nem "láthatók", többek között ilyen az épületek többsége is. Tehát más megoldást kell találnunk, ha épületen belüli és pontosabb helyzet-meghatározásra van szükségünk!
Erre a célra fejlesztette ki a Procontrol és a Szegedi Tudományegyetem az RTLS rendszer új megoldásait és termékcsaládját. Az rendszer alapkészüléke egy "hordható", kisméretű, karóra formájú jeladó, amelynek segítségével épületen belül is korrekt helymeghatározást, személykövetést lehet megvalósítani. Ugyanakkor segélyhívó és mobiltelefon szolgáltatást is nyújt. A jeladóknak van kitűzhető és tárgyra rögzíthető változata is. A jeladókkal az épületben felszerelt routerek tartják a kapcsolatot, amelyek számítógépre csatlakoznak.
Az RTLS rendszernek széleskörű alkalmazási lehetőségei vannak. Lássunk egy példát az egészségügyi alkalmazásra. Amikor a beteg rosszul érzi magát, eltéved vagy elfelejti, hol van, elesik; sürgős segítségre van szüksége! A karkötőjén levő gombot megnyomva segítséget hív. A nővér bárhol lehet, megkapja a hívást a saját karkötőjére, és tudni fogja, KI és pontosan HONNAN hívta! Miközben hozzá siet, a nővér szóval is tarthatja a rémült beteget a beépített mobiltelefon segítségével. (Már folyik a következő projekt a Procontrolnál, amelynek célja, hogy a karóra szolgáltatásai életfunkciós mérésekkel, és távfelügyelettel bővüljenek, így komplett egészségügyi távfelügyeleti rendszert hozva létre: ez lesz a Remote Health Supervisor System.)
A helyzet-meghatározó rendszerekre az előzetes felmérések és az eddigi piaci tapasztalatok szerint jelentős igény mutatkozik az egészségügy, az ipar és a kereskedelem részéről is. Olyan funkciókra
alkalmazható mint pl. betegkövetés, vásárlói szokások monitorozása, értékes műszerek helymeghatározása, lopásvédelme. A rendszer alkalmazható a börtönök környezetében az őrszemélyzet védelmére, fogvatartottak követésére, poggyászkövetésre, logisztika területén. Ezzel a technikával kártyafelmutatás nélkül is működtethetők a dolgozói beléptető rendszerek. A jövőálló eszközök első szériáját Csongrád megyében, helyi erőforrásokkal a Procontrol Kft. gyártja.
A Procontrol honlapja