Az Európai Unió tagállamaiban működő vállalatok 99,8%-a sorolható a KKV szektorba, vagyis a nagyvállalatok és multinacionális cégek aránya alig éri el a 0,2%-ot1. A cégek megoszlása Magyarországon közel ugyanazt az arányt mutatja, mint az uniós átlag. Jelentős különbség mutatkozik ugyanakkor a hazai és a többi uniós ország KKV szektora által megtermelt bruttó hazai össztermék (GDP) értékének vonatkozásában. A Budapesti Corvinus Egyetem Kisvállalkozás-fejlesztési Központjának adatai szerint ugyanis a magyar KKV-k arányaiban kevesebb hozzáadott értéket (45%2) állítanak elő az uniós átlaghoz (57,9%) képest. Mindezekből megállapítható tehát, hogy bár a magyar KKV-k működési hatékonysága némileg elmarad az uniós átlagtól, ám még így is a hazai GDP közel felét ennek a szektornak a szereplői állítják elő, vagyis szerepük és helyzetük miatt kiemelt figyelmet érdemelnek.
"Számomra a legfontosabb, hogy a hazai KKV vezetők valóban hasznos gyakorlati ismeretekhez jussanak. A hazai kis-és középvállalkozások vezetői ugyanis jellemzően nem rendelkeznek azokkal a kompetenciákkal, amik vállalkozásuk egyes területeinek professzionális irányításához szükségesek, hiszen sok esetben a vállalat első számú vezetője a vállalkozás pénzügyi, emberi erőforrás vagy épp értékesítési és marketing vezetője is egy személyben. Jelenleg nincs olyan fórum idehaza, ami a KKV vezetők számára célirányosan nyújt használható információkat, szakterületekre bontva. A kkvguru.hu ezt az űrt kívánja betölteni!" - fogalmazta meg a portál létrehozásának indokait Tóth Gábor.
"Tapasztalataim szerint a KKV vezetők ambíciói és tanulási hajlandósága csupán kismértékben fejleszthető, ám könnyen hozzáférhető információk segítségével felkészültségük nagyban fokozható. Éppen ezért minden olyan kezdeményezés üdvözlendő, ami segíthet a vállalkozók ismereteinek gyarapításában. Ilyen újdonság a hazai internetes tudásmegosztás piacán a kkvguru.hu. Bízom benne, hogy a KKV szektor vezetői használni és hasznosítani is fogják a felkínált tudást!" - foglalta össze véleményét Dr. Vecsenyi János, aki többek közt a "Kisvállalkozások indítása és működtetése" című nagysikerű könyv szerzője.
A portál indulása előtt egy reprezentatív piackutatás is készült a hazai KKV vezetők körében annak érdekében, hogy a szakmai weboldal tartalma és formai elemei maximálisan megfeleljenek az elvárásoknak.
A portál tesztidőszaka 2011. január elején indult, és 3 hónapon át tartott. A tesztidőszak alatt számos tartalmi és formai visszajelzés érkezett a portál szerkesztőségébe. Eddig összesen 90 videó film és közel 100 dokumentum került feltöltésre. A tervek szerint havonta új videó filmekkel és új dokumentumokkal gazdagodik majd a portál kínálata.
"Az elmúlt 3 hónap alatt beérkezett észrevételeket, témajavaslatokat folyamatában rögzítjük és feldolgozzuk, így a portál folyamatosan bővül, színesedik. A kkvguru.hu iránti érdeklődést jól mutatja, hogy az oldal a tesztidőszak alatt elérte a havi 5.000 látogatót, éppen ezért biztos vagyok afelől, hogy betölti majd az általam elképzelt funkcióját. Bízom benne, hogy a hazai vállalkozók és cégvezetők hasznosítani tudják a portál által biztosított ismereteket, mely így valóban hozzájárulhat a hazai KKV szektor működési hatékonyságának növeléséhez." - összegezte Tóth Gábor a portállal kapcsolatban eddig felhalmozott tapasztalatait.
1: Európai Kisvállalkozói Intézkedéscsomag (SBA) fact sheet 2009
2: Dr. Szabó Antal - Kis- és középvállalkozások helyzete Magyarországon, 2010. március