A nyolcvanas évek kezdetén, amikor a Philips alkatrészgyártó részlege kérésére a cégen belüli mérnökcsoport megalkotta az első Philips gyártmányú beültetőgépet, az MCM-et, amely 540(!) ezer alkatrészt tudott beültetni óránként, érezni lehetett, hogy a holland székhelyű cégóriás ezen a területen is egyedit alkotott. Az első visszajelzések alapján a most bemutatott IFlex valami hasonló hatást ért el a piacon.
Kétségkívül, az elmúlt évtizedekben az elektronikai gyártó- és tervezőipar sok mindenben átalakult. A alkatrészek folyamatos változása, miniatürizálódása, a környezeti és technológiai elvárások a tervezés terén, valamint a cégen belüli gyártás kiszervezése, a nagy bérgyártó cégek megjelenése, a gyártósorok Kelet-Európa és Ázsia felé vándorlása mind olyan hatások voltak, amelyek a beültetőgyártókat is folyamatos innovációra kényszerítette. Ha a beültetőgépek élettartama 7 vagy több év, akkor a tervezőnek nem csak a mai követelményeket, hanem a következő évek technológiáját is alapul kell vennie a fejlesztésekkor, hogy mindezeket az igényeket maradéktalanul kiszolgálja.
A termékek fejlesztési ideje lerövidül, komplexitásuk nő. A nagy bérgyártók is gyártanak kis mennyiséget, egyre több az új termék bevezetése, és környezetünkben mind több használati cikk kap elektronikai vezérlést vagy kiegészítést.
Vajon hogy fog kinézni 10 év múlva egy mobiltelefon, vagy egy eszköz, amelyet ma számítógépnek vagy tv-nek nevezünk?
Mindezeket figyelembe véve kezdett hozzá az Assembléon, hogy létrehozza az IFlexet.
A beültetőgép lényege - elviekben - az, hogyan lehet a legtöbb SMD alkatrészt a minimális idő alatt, hiba nélkül beültetni. A legfontosabb tehát egy gépnél a teljesítmény (amely a design, hibák és terhelés függvénye), a minőség (pontosság és hozam), valamint a termelékenység (átállási idő, karbantartás és beállítás).
Az IFlex kétségkívül magában hordozza az Assembléon eddig sikeres technológiáit, ezek kerültek továbbfejlesztésre, megtoldva a jövő követelményeivel.
Az IFlex mindezeknek az új platformra helyezése és tökéletesítése. Moduláris rendszere nagyobb flexibilitást kölcsönöz az AX szériában már sikert aratott technológiáknak, de a független Dual Lane koncepciója, hardveres és szoftveres megoldásai már a jövő követelményeinek szülöttje.
Háromféle modulból konfigurálható a maximum 8 modul hosszúságú sor, amelyet bármely modul bármely monitorja segítségével egy gépként tudunk kezelni. A modulok az alakjukról és a számukról kapták a nevüket.
A modulok T és H tengelyei speciális szénszálas anyagból készültek, a kellő merevség és kis tömeg kombináció érdekében. Minden irányban lineáris motorok vezérlik, amellyel kiszámíthatóságuk, kopás- és karbantartásigényei minimálisak, beültetőpontosságuk pedig gond nélkül eléri a 40 µm-t. Minden karon 2 db PHS (Placement Head System) és egy Fiducial kamera helyezkedik el, amelyek nem csak a Fiducial pontok szerepét, hanem a felvételipozíció- és kalibrálófunkciókat is betölti.
A gép konfigurálható Single Lane módban is, de használható a Dual Lane-es gép is Single Lane-ként. A panelvastagság 0,3 ... 6 mm közt lehetséges, míg a panel minimum mérete 50×50, a maximális pedig 525×558 (20,6×21,9") mm Single Lane módban, és 525×254 mm (20,6×10") Dual Lane módban, valamint 525×460 mm (20,6×18") egy Dual Lane modul, Single Lane mód esetén.
Az alkatrészek bemérése a már előbb említett technológiával a felvétel után a beültető helyzetbe való pozicionálás alatt történik menet közben, megállás, lassítás és felesleges utak megtétele nélkül méri be az alkatrészt, és korrigálja a pályáját az alkatrész ofszetfüggvényében. A lézeres bemérés fizikai határait a lézerablak méretei határozzák meg, így a 01005 (0,4×0,2 mm) chipalkatrészektől a 17,5×17,5 mm nagyságú és 15 mm magas alkatrészek bemérésére alkalmasak.
Ha ennél nagyobb alkatrészt szeretnénk beültetni, vagy a beültetési process megköveteli (pl. BGA), akkor a bemérés történhet kamerával is a T2 és H1 esetében. Ebben az esetben a T2-ben elhelyezett PHS-ekről lemarad a lézerbemérő egység, így megnövelve a kezelhető alkatrész méretét. A H1 modulba pedig egy magasabb alkatrészt is kezelni tudó (akár 35 mm magasságú) és egy erősebb 4 ... 40 N nyomóerő között szabályozható PHS kerül.
Ezekkel a kamerákkal a 0,03 mm láb/bump (0,06 mm pitch) méretű alkatrészektől a 45×45 mm-es nagy alkatrészekig mindent be tudunk mérni, míg a H1 modul akár 120×45 mm alkatrész bemérésére is képes.
Mindegyik modulhoz könnyen kezelhető, kivehető Feeder Trolley csatlakozik, amelyet vágórendszerrel is elláttak. A gépek elektromos ITF (Inteligent Tape Feeder) és TTF (Twin Tape Feeder) feedereket használnak, valamint bármely, a technológiák által megkövetelt feederekhez van csatalakozási felülete. A feederek a Setup Assistant (SA) szoftver segítségével hibát jeleznek, ha egy alkatrész hiányzik, vagy le fog fogyni. Egy adott kar által kezelt feeder pozíciójának van optimális helye, de tetszőlegesen is elhelyezhető, és mindez különösebb sebességveszteség nélkül.
A feederkocsik előre előkészíthetők, és akkor is cserélhetők a gépsor egyik oldalán, ha a másik fele még egy másik terméket gyárt.
A kiürült tálcákat a Trolley visszahelyezi az alsó részbe, amiből a gép megállítása nélkül tudunk tálcát cserélni, hiszen a fent elhelyezkedő cache-részből folyamatosan tud dolgozni.
Az IFlex szoftveres megoldásai teljes mértékben megfelelnek a mai követelményeknek. A teljes Tracebility (nyomon követés), a gép vagy gépsor monitorizálása akár távolról is ellátható, a munkák és alkatrészek központi adatbázis-kezelése, a Setup Assistant, a Feeder-karbantartási időintervallum ellenőrzése, az NPI-gyártáshoz szükséges Virtuális bord mind azt a célt szolgálják, hogy már az első panel legyártásától tökéletes terméket gyártsunk, kiküszöbölve a legkisebb hibalehetőség is.
Az Assembléon az IFlex bevezetésével nem szünteti meg korábbi nagy sikerű családját, az AX-szériát sem. Továbbra is fejleszti a High Volume Low mix szegmensben elért Best in Class-családot, hiszen ezek a gépek az IFlex-családdal is kombinálhatóak soron belül.
A TPR (Twin Placement Robot), egy olyan, lineáris motorokkal felszerelt modulja az AX-nek, amely képes közvetlen tálcás alkatrészeket is kezelni. Egy vagy két Jedec Tray Stacker kezelésével a leggyorsabb IC-beültetők között foglal helyet. A TPR modul pontossága: 25 µm, sebessége: 6000 ... 16000 cph, lézer, kamera és tálcás alkatrész-kombinációja függvényében.
A szezonalitás kihívásaira az Assembléon a Capacity on Demand (igény szerinti kapacitás) megoldással válaszolt: lényege a kétfajta Modul a SPR (standard placement robot) és CPR (compact) kombinálási lehetősége.
A két modul funkcionálisan ugyanaz, de egy SPR két CPR-rel helyettesíthető, megduplázva ugyanannak a helynek a sebességét. A kezdetleges beruházás lehet egy kisebb kapacitású, később bővíthető, 6000 cph egységenként, ugyanazon a felületen anélkül, hogy a sort átrendeznénk.
Ezek a modulok megvásárolhatók, vagy bérelhetők az Assembléontól. Így, ha csak pár hónapra van nagyobb kapacitásra szükség, ez egy optimális megoldás, hiszen ezen modulok cseréje, beállításokkal együtt a negyedórás nagyságrend körül mozog.
A piacon levő gépek megítélése, elismerése, használhatósága nem csak a használt technológiától, vagy megbízhatóságától függ, hanem nagymértékben a támogatástól is.
Az Assembléont az elmúlt években 10 alkalommal jutalmazták "Service Excellence Award"-dal ennek az iparágnak irányítói.
Az Assembléonról Visszatekintés a Termékpalettára |
Az Assembléon magyarországi képviselete, az ICCO EMT Kft. honlapja