Online nyelvtanulás ingyen
Az Eduverzum - amely 2008. novembere óra kínál ingyenes nyelvtanulási lehetőséget - nem csupán nyelvkönyvszerűen leckékbe rendezett digitális tananyagokat és komoly tanulástámogató keretrendszert biztosít a felhasználók számára, hanem napi két óra tanári konzultációt is. Ráadásul mindezt teljesen ingyen.
A közösségi portál, mint a tanulás helyszíne
Az eduCOMMunity az Eduverzum 18.000 felhasználójával együtt nyitja meg kapuit a közös tanulás iránt érdeklődők előtt. A rendszer a kollaboratív tanulás elméletének virtuális megvalósulása. A számítógéppel támogatott kollaboratív tanulás (angol rövidítéssel: CSCL - computer supported collaborative learning) pedagógiai elmélete új dimenziókat nyit a mindennapi tanulás és tanítás folyamatában. A kollaboratív tanulás során a diákok valóságos vagy - mint jelen esetben is - virtuális tanulási közösségben vannak. A tanulók között kialakul az együttműködés, a kollektív felelősség és a tudás együttes felépítése és közös gyakorlása. Az Eduverzum (mint a tanterem, a formális tanulás helyszíne) és az eduCOMMunity (mint a folyosó, ahol a szünetekben a szabadidejüket töltik a tanulók és közben kibeszélik egymást, a tanáraikat és informális módon tanulnak) párosa gyökereiben változtathatja meg a tanulók nyelvtanulási szokásait és lehetőségeit.
Kinek jó a közös tanulás?
Az eduCOMMunity-t fejlesztő és üzemeltető Educomm képviselője, Nagy Dénes szerint az Eduverzumba nem véletlenül regisztrált közel 18.000 felhasználó 18 hónap alatt (azokat, akik egy évnél régebben jelentkeztek be utoljára, a rendszer automatikusan törli), annak is megvan az oka, hogy naponta 1000 ember látogatja meg az oldalt: van igény a nyelvtanulás iránt, csak meg kell találni a módját annak, hogy minden igényt kielégítő szolgáltatást kapjanak a felhasználók. Az Eduverzum az eduCOMMunity-vel kiegészítve egy lépéssel közelebb kerül ehhez a célhoz, a felhasználók pedig olyan portált kapnak, amely úttörő szerepet kíván vállalni az ország nemzetközi megítélésének javításában - már ami a idegennyelv ismeretet illeti.
Mit is nyújt az eduCOMMunity?
Az eduCOMMunity mindent tud, amit a kedvenc közösségi portáljaink: tarthatjuk a kapcsolatot ismerőseinkkel, kezelhetjük fényképeinket, tudathatjuk a világgal, mivel foglalkozunk éppen vagy éppen különféle játékokat játszhatunk barátainkkal közösen, stb. Amivel az Eduverzum többet tud a kedvenc közösségi portáljainknál: egy virtuális nyelviskola része, azaz nem a semmire épülő hálózatrendszer, hanem hasznos tartalom és tevékenység köré épülő közösségi portál, melyeken tematikus külföldi tévécsatornákat nézhetünk és közben beszélgethetünk barátainkkal a műsorról; vagy megbeszélhetjük a tananyag vagy egy attól függetlenül meglátogatott idegen nyelvű weboldal tartalmát, de ezeken kívül számos további szolgáltatást kínál.
Az eduCOMMunity összekapcsolódik a Facebookkal is, egy Twitter plugin segítségével pedig a Twitterrel, így a felhasználók nincsenek bezárva egy rendszerbe, pontosabban egy rendszerből, egyetlen bejelentkezéssel elérhetik és kezelhetik más rendszerekben létrehozott profiljaikat is.
A kollektív tanulás elmélete és gyakorlata valószínűleg érdekes téma a legtöbb aktív nethasználó számára, amit mindenképp érdemes kipróbálni, de hogy a magyar felhasználók alkalmasak-e, felkészültek-e már egy közösségi portál ilyen jellegű használatára, és képesek-e saját fejlődésük szolgálatába állítani a webet, az még kérdéses.