A hazai kártyapiac nemzetközi összehasonlításban
Napjainkban egyre több kártyával találkozunk, a bankkártyákon és hitelkártyákon túl elterjedőben van a vevők megszerzését, megtartását, lojalitásának fenntartását célzó, úgynevezett co-branded (pl. Tesco hitelkártya) és hűség kártyák (pl. Shell Smart kártya). Ezek a kártyák pontgyűjtésre, pre-paid szolgáltatások igénybevételére és fizetésre is használhatók - a vállalatoknak mindehhez kártyaközpont rendszerre van szükségük. Bár Magyarországon 2003-ról 2009-re 46 százalékkal növekedett a bankkártyák száma a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint, nemzetközi viszonylatban azonban mind a bankkártya kibocsátóhelyek, mind az elfogadóhelyek, de még a tranzakciók számában is le vagyunk maradva. Az egy főre jutó kártyaszám tekintetében Csehország, Szlovákia és Bulgária is megelőzik Magyarországot (nem is beszélve Észtországról és Szlovéniáról, ahol az EU-átlaghoz közeli, illetve azt meghaladó ez a mutató). Az egymillió főre jutó ATM-ek száma hazánkban alig magasabb, mint az uniós átlag fele. A bankkártyás fizetést lehetővé tevő POS-terminálok száma pedig egymillió főre vetítve egyharmada az EU-átlagnak.
"A Getronicsnak a hazai pénzügyi informatikai piac egyik meghatározó szereplőjeként minden szükséges technológiája, szakmai tapasztalata és kompetenciája megvan ahhoz, hogy a kártyaszolgáltatásokat jelenleg is használó, vagy azt bevezetni tervező hazai vállalatoknak minden igényt kiszolgáló partnere legyen. A kártyaközpontok bankfüggetlenné válásával a vállalatok minden eddiginél rugalmasabb, konkrét igényeikhez testre szabott szolgáltatást vehetnek igénybe, a tranzakciós díjak csökkenése mellett. A pontgyűjtó kártyák, hűségkártyák, és pre-paid fizetőkártyák használata ezen túl már nem csak a nagyvállalatok kiváltsága lesz, a kisebb üzletek is ugyanúgy igénybe tudják venni és kínálhatják ügyfeleik részére" - mondta Rátkai Péter, a Getronics Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója. "A pénzügyi informatikai szolgáltatások területén számos alkalommal vezettünk be és kezdtünk el elsőként alkalmazni innovatív szolgáltatásokat hazai ügyfeleinknél, és büszkék vagyunk rá, hogy ez alkalommal is az informatikai vállalatok közül elsőként lépünk be a bankfüggetlen kártyaközpont piacra" - tette hozzá Rátkai.
Getronics: 60 éves szakértelem a banki informatika területén
A Getronics már az '50-es évek kezdete óta jelen van a pénzügyi, banki informatika területén, ezt a tapasztalatát bővítette az 1999-ben portfóliójába került Olivetti (bankfiók automatizálás, speciális banki perifériák) szakértelme. A Getronics Magyarország Kft. stabil nemzetközi háttérrel és az anyavállalat széleskörű, 60 éves szakmai tapasztalatával rendelkezik a banki IT-szolgáltatások területén, az elektronikus fizetés terén az egyik legfelkészültebb ICT-szolgáltató Magyarországon, saját elszámoló központtal. A hazai leányvállalat stabil, kellően diverzifikált ügyfélkörrel rendelkezik, hazánk szinte minden pénzintézete az ügyfelei közé tartozik. A vállalat telepítette Magyarországon az első online ATM-eket, emellett az ország legnagyobb önkiszolgáló bankterminál hálózatát és az első banki 24 órás zónáját is a Getronics Magyarország Kft. hozta létre. 10 banki nyomtatóból 8-at a Getronics szállított, és szervizel.
A Getronics elektronikus fizetési referenciái
• MOL - A Getronics végzi a MOL Nyrt.-nél az EFT POS terminálok regionális konszolidációját a MOL által üzemeltetett töltőállomásokon: Magyarországon, Romániában, Szerbiában, Szlovéniában, Ausztriában, Horvátországban, valamint opcionálisan Bosznia-Hercegovinában és Olaszországban. Egy EFT terminal képes az összes kártyatípust és tranzakciót kezelni.
• Shell - A Getronics csatlakoztatja a Shell loyalty partnereket a Shell SMART kártya rendszerhez. A SMART kártyás tranzakciókat - a McDonald's-nál a pontbeváltást és pontgyűjtést, az Adidasnál a pontgyűjtést - a Getronics elszámoló központja kezeli.
• McDonald's - A Getronics üzemelteti a gyorsétterem láncnál a POS terminálokat, emellett a vállalat elszámoló központja kezeli a SMART kártya tranzakciókat (pontbeváltás és pontgyűjtés).
1: Forrás: Hungary IT Services 2009-2013 Forecast and 2008 Vendor Shares, IDC Magyarország, 2009