A digitális átállás keretében 2011 végéig megszűnik a jelenlegi analóg földfelszíni televízió vételi mód és helyébe a jobb kép- és hangminőséget, nagyobb szolgáltatásválasztékot nyújtó, a korlátos erőforrással, az ország számára rendelkezésre álló frekvenciakészlettel való hatékonyabb gazdálkodást lehetővé tevő digitális földfelszíni televíziózás lép. Mindez azt jelenti, hogy a jelenleg még a földfelszíni analóg adást nézőknek legkésőbb 2011 végéig valamelyik másik televíziózási módra kell áttérniük - mondta a Média Hungary konferencián tartott előadásában Rozgonyi Krisztina. Az analóg lekapcsolás céldátuma a műsorterjesztés és a digitális átállás szabályairól szóló 2007-es törvény (Dtv.) szerint 2011. december 31-e.
A folyamat sikeres lebonyolítása érdekében meg kell határozni és a kellő időben nyilvánosságra kell hozni az országos analóg adók lekapcsolási területeit és időpontját a fokozatos és összehangolt elveknek megfelelően. Ezzel párhuzamosan a lakosság digitális földfelszíni műsorszórási ellátottságát (lefedettség) és a digitális vételre alkalmas készülékkel rendelkező háztartások arányát is pontosan fel kell térképezni. Az NHH Tanácsának álláspontja szerint - a nemzetközi tapasztalatoknak megfelelően - az analóg lekapcsolást fokozatosan hajtjuk végre, lehetőséget adva ezzel az összes érintettnek, hogy a lekapcsolási időpontok ismeretében választani tudjanak a lehetséges digitális megoldások között - húzta alá előadásában a hatóság elnöke. Ennek megfelelően az NHH egy olyan többlépcsős menetrend véglegesítését végzi, amelynek során a közszolgálati és a kereskedelmi műsorok analóg adóinak lekapcsolására összehangoltan kerül sor.
A hatóság felmérései szerint jelenleg mintegy 800-820 ezer háztartásban, vagyis a magyar lakosság hozzávetőleg egyötödénél elsődleges a szoba- vagy tetőantennás földfelszíni vételi mód. Ezek a háztartások a digitális átállás elsődleges érintettjei, hiszen ők a jelenlegi országos földfelszíni tévécsatornákat, köztük a közszolgálati televíziót is csak ilyen módon érik el. Számukra a fokozatos lekapcsolás a megnyugtató megoldás, amelynek előnye egyebek közt, hogy az első lekapcsolás tapasztalatai felhasználhatóak a később átálló területeken; az osztott igénybevétel miatt kisebb erőforrásteher (pl. call center, szerelőkapacitás, eszköz-hozzáférhetőség) jelentkezik, ezáltal magasabb színvonalú támogatás biztosítható.
Az NHH által kiválasztott megoldás biztosítja, hogy a lakosság megfelelően felkészült legyen a lekapcsolásra, azaz ismerje annak időpontját, tudja, hogy milyen lehetőségei vannak az analóg vétel pótlására, tisztában legyen azzal, mire van szükség a digitális vételhez. Az, hogy a kijelölt adókörzetekben egyszerre "sötétül el" mindegyik földfelszíni analóg adás szintén a fogyasztók érdekeit szolgálja, hiszen így könnyebben értelmezik a lekapcsolást, érzékelik, hogy egy fejezet véget ér a hazai televíziózás történetében. A fokozatos átállás az adófizetők számára is előnyös megoldás, hiszen az így lerövidülő simulcast - azaz a párhuzamos analóg és digitális sugárzási idő - költségvetési megtakarítást eredményez a közszolgálati televíziók műsorterjesztési díjaiban. Végül, de nem utolsó sorban a piaci szereplők is élvezhetik a többlépcsős lekapcsolási menetrendet, hiszen ez számukra is kiszámítható, tervezhető környezetet biztosít.
További hírek az IT és Telekom rovatból
Tőzsdei ügyletek köthetők mobiltelefonon
Sharp AQUOS tévék RGBY technológiával, rekordalacsony fogyasztással
Az EMC vállalati szintű tárolómegoldásokat kínál a kis- és közepes vállalatok számára