Nehéz úgy megvédeni komoly értéket képviselő berendezéseket és tárgyakat a tűztől, ha az oltás folyamata éppen olyan veszélyes, mint maga a tűz. Tovább nehezíti a helyzetet, ha a helységben emberek is tartózkodhatnak.
Régóta igény van az elektromosan nem vezető, hatékony, de az oltandó tárgyakat is megóvó tűzvédelmi megoldásokra. Egyértelmű, hogy nem érdemes egy szervertermet vagy értékes iratokkal teli helységet vízzel, porral, vagy habbal elárasztani. A szén-dioxid az alkalmazandó mennyiségben már az emberekre is veszélyes, és az sem célszerű, ha az oltógáz kiszorítja a helységből az oxigént.
A '80-as években kiváló megoldásnak tűnő Halon gázról hamar kiderült, hogy borzasztó hatással van a környezetre, és a közelmúltig megfelelő alternatívának tűnő utód, az FM 200 felett is eljárt az idő. Ez utóbbi gáz légköri élettartama ugyanis 31 év. Ezért mára több európai országban korlátozzák a használatát - Dániában és Svájcban például már tiltott -, illetve folyamatosan szigorítják a kapcsolódó adminisztráció és a szabálytalan kezelés terheit, bírságait. Nincs messze az idő, amikor Európában az FM 200-at is kivonják a használatból. Célszerű ezért még azelőtt átállni az új, korlátozás alá nem eső eszközök és anyagok használatára, mielőtt a korábbi megoldás használata tiltás, vagy bírság alá esne.
Helyettesítője, a Halon következő generációs utódjaként létrejött, néhány éve hazánkban is hozzáférhető, Novec 1230-as oltógáz. Légköri élettartama a korábbi megoldáshoz képest lényegesen kevesebb, mindössze öt nap, és az üvegházhatást sem gerjeszti jobban a szén-dioxidnál, ami az alkalmazott mennyiség tekintetében elenyésző. Például egy mérgező, HFC-vel (fluor-szénhidrogénnel) feltöltött rendszer a használat során annyi szén-dioxidot bocsát ki, mintha 240 autót egy éven át 24 órán keresztül járatnánk, míg a megegyező méretű Novec 1230-cal feltöltött rendszer működésekor felszabaduló mennyiség kevesebb, mint egy tehén egy havi szén-dioxid kibocsátása. További előnye a Novec rendszereknek, hogy az adott terület oltásához használatos mennyiség messze alatta van az egészségre káros szintnek, tehát az oltás akkor is minden további nélkül elvégezhető, ha a helyiségben emberek tartózkodnak.
Mindezekért a Téli Olimpiát szervező bizottság is alkalmasnak találta az anyagot a legfrekventáltabb épületek, mint az adatközpont, a szerverterem és a központi irodaépület helységeinek védelmére is.
A komolyabb szervertermek és más, nagy értékű elektronikus eszközök üzemeltetőinek célszerű oltóberendezéseiket minél hamarabb környezetbarát oltóanyagokra átállítani.A már régóta betiltott Halon után ugyanis az utódjaként használt FM 200 körül is "szorul a hurok". Több országban már szintén tiltólistán szerepel, és nincs messze az idő, amikor alkalmazása Európa-szerte nemkívánatossá válik
Kategória:
Cikk archívum
Címkék:
Legfrissebbek a szerzőtől: Kovács Attila
Rendezvények / Kiállítások
Mostanában nincsenek események
Nincs megjeleníthető esemény
Elektronet nyomtatott kiadás
Legfrissebb lapszámunk kapható az újságárusoknál, vagy előfizethető honlapunkon, itt!
Legolvasottabb cikkeink
-
Bel Stewart-MagJack csatlakozók
-
Érintésvédelmi műszerek képességei
-
Egyedi és szériamozgatási és -ellenőrzési rendszerek a folyamatok automatizálásához
-
Amerikai tudományos elismerését a Kálmán-szűrő megalkotójának
-
Valódi és biztonságos alternatíva a boltokból kivont izzólámpákra
-
2022-re 4 nm-es gyártástechnológiát céloz meg az Intel
-
Skype: messze több, mint egy VoIP-telefon
-
A Szilícium-völgy válasza a globális válságra
-
A pendrájv sem csodaszer!
-
National Instruments