További visszaélések a haiti áldozatok nevében
Az FBI szerint tovább növekszik a haiti károsultak nevében indított elektronikus és egyéb adománygyűjtés, jóllehet a befolyt pénz sajnos nem a földrengés sújtotta ország lakóihoz érkezik. A szövetségi nyomozóirodához immár közel 200 bejelentés érkezett visszaélésekről. Január 22-én például Michiganben letartóztattak egy férfit, aki FBI-ügynöknek adta ki magát és a haiti árvák számára gyűjtött adományokat. Az adománygyűjtő levelekben általában vagy túlélőnek, vagy haiti kormánytisztviselőnek adják ki magukat a csalók, akik sokszor adnak meg telefonszámot is, majd arra is ügyelnek, hogy ál-tisztviselők vegyék fel a kagylót. A visszaéléseket elkövetők még sok ismerőssel rendelkező Facebook accountokat is feltörnek, így a feltört account tulajdonosának valamennyi ismerőse kapott egy adakozásra felkérő üzenetet, amit nehéz megkülönböztetni a valódi adománygyűjtéstől. A visszaélések klasszikus formáit is bevetették a bűnözők: nem létező alapítványok nevében is gyűjtenek pénzt, illetve nemzetközi szervezetek - mint például a Vöröskereszt - helyi irodáinak adják ki magukat. Az ál-antivírusok fejlesztői is kihasználták a kínálkozó lehetőségeket, mivel számtalan olyan fertőzött oldalt hoztak létre, amelyek az adományozás lehetőségeiről ígértek tájékoztatást, ám az oldalakat felkeresők hamis biztonsági riasztásokat kaptak és azonnali megoldásként ál-vírusirtókat is letölthettek.
Trójai uralom
A legtöbb fertőzést okozó elektronikus kártevők toplistája 2010 első hónapjában a decemberi sorrendhez hasonlóan alakult. A tízből hét kártevő némileg más sorrendben már az előző havi listán is szerepelt, januárban pedig a top tízből hat volt trójai program.
A listát továbbra is a Trojan.Win32.Generic!BT vezeti, immár a fertőzések 23,15%-a köthető hozzá. Az ide tartozó kártevők jellemzően hamis riasztásokat okoznak a számítógépen és haszontalan IT-biztonsági szoftverek letöltésére és megvásárlására buzdítják a megijesztett felhasználót. A tavalyi évben sokáig listavezető, jelszófigyelő károkozó, a Trojan-Spy.Win32.Zbot.gen a második helyen található, az általa okozott fertőzések aránya lényegesen elmarad az éllovastól és csökkenőben is van, az előző havi 6,23%-a helyett immár a fertőzések "mindössze" 4,91%-áért okolható.
"A következő hónapok során is várhatóan a trójai programok okozzák majd a legtöbb fertőzést." - mondta Michael St. Neitzel, a Sunbelt Software kutatásért felelős alelnöke. "A bűnözők a hamis biztonsági riasztásokat adó alkalmazásokkal tudják rávenni a felhasználókat a kamu vírusirtók megvásárlására, márpedig továbbra is ez a legkönnyebb internetes pénzszerzési mód." - tette hozzá.
A toplistán három új jövevény szerepel, jóllehet a nyolcadik helyen álló, pop-up hirdetéseket megjelenítő Virtumonde reklámprogram már régi ismerős, 2008 év végén több hónapon keresztül is állt a lista élén. A kilencedik helyen álló Packed.Win32.TDSS.aa.3 (v) egy trükkös rootkit és trójai, amely az internetes keresések eredményeit is képes megváltoztatni. A toplista utolsó helyére a Trojan.HTML.FakeAlert.a (v) kapaszkodott fel: az Asztal hátterét lecserélő, több trójai által is használt HTML fájl csupán a fertőzések 0,98%-áért felelős.
A 2010 januárja során legtöbb fertőzést okozó kártevők:
- Trojan.Win32.Generic!BT 23,15%
- Trojan-Spy.Win32.Zbot.gen 4,91%
- Exploit.PDF-JS.Gen (v) 4,55%
- Trojan.Win32.Generic!SB.0 2,40%
- Trojan.Win32.Malware 1,93%
- Trojan.ASF.Wimad (v) 1,92%
- INF.Autorun (v) 1,46%
- Virtumonde 1,23%
- Packed.Win32.TDSS.aa.3 (v) 1,21%
- Trojan.HTML.FakeAlert.a (v) 0,98%